Dlaczego pszczoły, muchówki, trzmiele, osy, motyle, chrząszcze i wiele innych ,,zapylających’’ owadów są tak ważne w przyrodzie? Oto kilka ważnych i cennych informacji:
- Odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, poprzez niezakłóconą reprodukcję większości roślin będących podstawą naszej diety;
- Proces zapylania roślin pozwala na dostarczenie człowiekowi zróżnicowanego pokarmu, bogatego w witaminy i inne niezbędne składniki pokarmowe;
- W środowisku rolniczym owady zapylające przyczyniają się do zwiększania plonowania roślin jaki i jakości pozyskiwania plonów;
- Owady zapylające są potrzebne do rozmnażania roślin dzikorosnących służących jako pożywnie dla dzikich zwierząt, zapewniając bioróżnorodność, stanowiącą prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu.
Niestety z roku na rok owadów zapylających jest coraz mniej. Do głównych czynników zagrażających ich wyginięciu zalicza się przede wszystkim: degradacja siedliska (zwiększenie terenów rolniczych i terenów zurbanizowanych, mniejsza ilość terenów zielonych, podmokłych) zanieczyszczenia środowiska środkami chemicznymi (używanie przez rolników pestycydów szkodliwych dla pszczół i innych owadów zapylających) oraz zmiany klimatyczne.
W jaki sposób każdy z nas może pomóc w powstrzymaniu wyginięciu owadów zapylających? O to kilka cennych wskazówek:
- Zamiast potężnych iglaków posadź w swoim ogrodzie drzewa i krzewy owocowe.
- Stwórz w swoim ogrodzie rabatę z roślinami wieloletnimi, kwitnącymi „miododajnymi” takim jak:
- Zamiast kupować rośliny balkonowe, wysiej do donicy rośliny jednoroczne miododajne, np:
Czarnuszka damasceńska
Cynia Wytworna
Kosmos podwójnie pierzasty zwany również: onętek, ponętek, warszawiak
Dalia zmienna pojedyncza
Słonecznik ozdobny niski
Nasturcje i wiele innych roślin jednorocznych kwitnących.
- Jeśli posiadasz ogród, pomyśl o posianiu:
Kopru włoskiego
Kolendry siewnej
Oregano
Bazyli
Tymianku
- Zapewnij w swoim ogrodzie lub balkonie poidełka dla owadów, które można przygotować samemu. Należy pamiętać że duże pojemniki typu wiadro napełnione wodą są niebezpieczne dla pszczół i powodują ich utopienie.
Źródło: Pinterest Źródło: Pinterest
- Zapewnij owadom domek to doskonały sposób, aby zwabić pożyteczne owady do naszego ogrodu i pomóc im przetrwać chłody. Zbyt duży rozwój budownictwa (w murach bez szczelin trudno się schronić) utrudnia naturalne schronienie owadom, problemem są też nasze zbyt zadbane ogrody, z niedostateczną ilością kwitnących i miododajnych roślin.
Źródło: Pinterest Źródło: ogrodowisko.pl
- Wszystkich rolników zachęcamy do stosowania naturalnych środków ochrony roślin. Unikajmy stosowania pestycydów, herbicydów i fungicydów. Produkty te osadzają się na roślinach, przez co pszczoły przenoszą je na sobie, zatruwają się, a następnie umierają. Dla niektórych owadów nawet minimalna ilość stosowanych środków jest zabójcza. Opryski roślin uprawnych wykonuj najlepiej wieczorem po oblocie pszczół. Wykonując oprysk wciągu dnia, zabijasz owady miododajne, a co za tym idzie? Osłabiasz swoje własne uprawy.
- Gdy do twojego mieszkania dostanie się jedno z owadów miododajnych . Nie zabijaj, zapewnij mu dostęp by mogło spokojnie wydostać się na zewnątrz.
Karol Darwin pisał:
,,Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…’’
Jeśli chcecie poznać wiele innych rodzajów roślin miododajny to serdecznie zapraszamy was do odwiedzenia Instagrama a w szczególności takich jak @ogród_w_doniczkach oraz @og_rudek_k. Ewelina i Małgorzata stworzyły bezpłatnego e-booka z roślinami miododajnymi. Wystarczy się z nimi skontaktować.
Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda przyjaźń między człowiekiem a pszczołami serdecznie zapraszamy was na Instagrama do Magdaleny i Rafała @ranczoodnowa. Zobaczycie w jaki sposób można pokochać te wspaniałe owady. Magdalena swój ogród stworzyła specjalnie dla owadów miododajnych. Ogród który wygląda bajecznie o każdej porze roku, a w którym to goszczą pszczoły Halinki.
Wspólnie z Samorządem uczniowskim Szkoły Podstawowej w Jaksicach, jak co roku zorganizowaliśmy zbiórkę karmy i rzeczy potrzebnych dla psów i kotów w celu utrzymania czystości. . . .
Warsztaty wielkanocne odbyły się w świetlicy wiejskiej w Biskupicach. Warsztaty były skierowane dla każdej grupy wiekowej. Dzieci malowały i dekorowały pisaki a dorośli i seniorzy . . .